انتقال بخشی از حساب‌های مس سونگون به بانک‌های آذربایجان شرقی

انتقال بخشی از حساب‌های مس سونگون به بانک‌های آذربایجان شرقی

ستاندار آذربایجان شرقی از انتقال بخشی از حساب‌های مس سونگون به بانک‌های استان خبر داد و گفت: بانک‌های دولتی و خصوصی نیز باید بخشی از منابع خود را در سطح استان هزینه کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی، اظهار کرد: برای تأمین نقدینگی و گردش مالی بانک‌های استان مقرر شده بود حساب معادن استان به بانک‌های استانی منتقل شود که با پیگیری‌های انجام شده، بخشی از حساب‌های معدن مس سونگون انتقال یافت.

وی با اشاره به اینکه بانک‌های دولتی و خصوصی نیز باید با اعطای تسهیلات از واحدهای تولیدی و صنعتی استان حمایت کنند، گفت: بانک‌ های دولتی حدود 83 درصد منابع خود را در سطح استان هزینه می‌کنند، در حالی که این رقم برای بانک‌‏های خصوصی تنها سه درصد است.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه از اختصاص 19 هزار تن سهمیه شکر استان در فروردین ماه امسال خبر داد و گفت: این سهمیه از سوی انجمن صنایع غذایی استان توزیع می‌شود.

پورمحمدی افزود: این میزان شکر براساس شیوه‌نامه در بین واحدهای متقاضی توزیع می‌شود و قرار است 50 هزار تن شکر نیز در اردیبهشت به استان تخصیص یابد.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به مشکلات صنعت فرش دستباف در استان، اظهار داشت: با ایجاد زنجیره صنعت فرش از تامین مواد اولیه تا صادرات، می‌توان بخشی از نیازهای مردم مانند گوشت را نیز تامین کرد.

پورمحمدی با تاکید بر اصلاح ژنتیکی دام‌های استان برای تامین مواد اولیه مرغوب و مطابق با استانداردهای جهانی، گفت: بیش از 30 درصد تولید و صادرات فرش دستباف ایران توسط استان آذربایجان ‎شرقی انجام می‎شود و حدود 215 هزار نفر نیز در این صنعت فعالیت می‎کنند.

وی تاکید کرد: در کوتاه‌مدت باید به فکر تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت به ویژه پشم بود و در میان مدت نیز اقدام‌های اساسی برای ایجاد واحدهای بزرگ تولید فرش صادراتی انجام داد.

پورمحمدی یادآوری کرد: سرمایه‌گذاران در صنعت فرش می‌توانند با 20 درصد آورده شخصی، از 80 درصد تسهیلات کم‌بهره برخوردار شوند.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر اجرای قانون بیمه قالی‌بافان در استان تاکید کرد و گفت: اتحادیه فرش باید مسئولیت تامین بیمه قالی‌بافانی را که بیمه آنها قطع شده بر عهده بگیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه 560 واحد تولیدی در بخش صنایع غذایی استان فعالیت دارند، گفت: واحدهای صنایع غذایی استان ماهانه نیاز به 50 هزار تن شکر و 35 هزار تن آرد دارند.

یونس ژائله، با اشاره به مشکلات صنعت فرش دستباف استان، اظهار داشت: پشم تولیدی استان برای تولید فرش با کیفیت مطابق استاندارد جهانی غیرقابل مصرف بوده و کیفیت لازم را ندارد.

وی با بیان اینکه باید هنرصنعت فرش دستباف تبریز به ثبت جهانی برسد تا از کپی شدن آن در بازارهای جهانی جلوگیری کرد، گفت: اتاق بازرگانی از این اقدام و بازاریابی اینترنتی و فروش بین‌المللی فرش حمایت می‌کند.

در این جلسه مشکلات صنعت داروسازی استان مطرح و مقرر شد در جلسه‌ای تخصصی به این مشکلات رسیدگی شود.

تصویب تقویم زمانی برگزاری جلسات شورای گفت‌وگو در سال 1398، ایجاد پنجره واحد تائید خدمات بیمه‎ای در راستای تحقق دولت الکترونیک و بررسی پیشنهاد اصلاح آیین‎نامه اجرایی ماده 10 قانون برنامه ششم توسعه در خصوص پرداخت خسارات تاخیر دیه دیون دولت به پیمانکاران از دیگر مباحث مطرح در این جلسه بود.
یکشنبه 8 اردیبهشت 98

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی