بانک‌ها حق تعطیلی واحدهای تولیدی فعال را ندارند

بانک‌ها حق تعطیلی واحدهای تولیدی فعال را ندارند

دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف ۳ هزار واحد تولیدی تملک شده توسط بانک های کشور، گفت: از این پس، هیچ بانکی حق تملک و تعطیلی واحدهای تولیدی فعال را ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، محمدباقر آقاعلیخانی پیش از ظهر امروز در رویداد توانمندسازی مدیران عرصه صنعت و معدن غرب کشور که در سالن جلسات شرکت شهرکهای صنعتی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: طی سالهای اخیر سرعت تغییرات به قدری زیاد بوده که سبب شده عمر تکنولوژی به سرعت کاهش یابد و ریسک سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کند.

وی افزود: امروز مدل تکنولوژی در دنیا به گونه‌ای شده که در برخی از حوزه‌ها عمر تکنولوژی یک ساله است و دیگر نباید اجازه فرصت سوزی داد. در حال حاضر فکر کردن به تکنولوژی های نوین مانند خودروی برقی بیش از هر چیزی ضرورت دارد چرا که در کشور ما روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود و اگر این روند، ادامه یابد در آینده مشکلاتی را ایجاد می کند.

دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید با اشاره به استخراج حدود ۱۰۰ مشکل در حوزه تولید و داشتن فرمول برای هر کدام از آن ها، گفت: در استان‌ها باید مسوولان با فرمول‌های حل مسئله آشنا شوند و نسبت به رفع موانع تولید گام بردارند.

آقاعلیخانی ادامه داد: با توجه به شرایط کشور و دنیا به نقطه‌ای رسیدیم که احیای واحدها باید بر اساس مدل علمی باشد و دلیلی وجود ندارد واحد صنعتی که اصلاً قدرت رقابت در بازار را ندارد، احیا شود. باید احیا را به سمت طرحی ببریم که می‌تواند یک اقتصاد پایدار برای واحد ایجاد کند و از منابع و ماشین آلات واحدهای در حال نابودی در حوزه‌های دیگر استفاده کرد.

این مقام مسوول اضافه کرد: با توجه به جدی بودن تغییرات تکنولوژی، قبل از ورود به احیای واحدها باید تلاش کرد آن ها به تغییرات انقلاب‌های صنعتی برسیم. در حوزه فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر در کشور رشد بسیار خوبی داشته ایم اما در برخی از حوزه‌ها مانند تلفن همراه با معضل مواجه ایم و کار خاصی انجام نشده است.

دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید ادامه داد: در حوزه اقتصادی به هیچ وجه ریسک را نمی‌پذیریم چرا که اقتصاد دنیا می‌گوید ریسک معنا ندارد. منابع دنیا به سرعت دارد محدود می‌شود و کسی حق ریسک ندارد و باید علم شبیه سازی را آموخت.

این مقام مسوول اضافه کرد: از سال ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰، ۳۰ درصد امورات دنیا به ربات‌ها سپرده می‌شود که اگر نتوانیم خود را به سال ۲۰۳۰ برسانیم مجبور می‌شویم هوش مصنوعی وارد کنیم که هر یک از آن ها به منزله جاسوس به کشور نفوذ می کند و از نظر امنیتی دچار چالش جدی خواهیم شد و بر این اساس هدف گذاری دولت تولید ۲۰ درصد تلفن همراه هوشمند با فناوری‌های به روز است.

آقاعلیخانی اذعان کرد: بخش عظیمی از تکنولوژی‌ها در عرصه تولید کشور، قدیمی است که با سرعت تغییرات تکنولوژی نمی‌توانند از فضای موجود عبور کنند و لازم است تمام امکانات کشور برای حوزه فناوری‌های دانش بنیان بسیج شوند. با توجه به رتبه زیر ۱۰ ایران در دنیا در زمینه تولید مقالات، باید تلاش شود مراکز تحقیقاتی و مجوزهای مربوطه عملیاتی و اجرایی و تولید ثروت کنند.

وی با اشاره به جمع‌آوری سرمایه‌ها و نقدینگی ها از کشور در حوزه تولید، اظهار کرد: یکی از مسیرها در افزایش تولید، رفع موانع تولید در حوزه‌های تامین مواد اولیه، تولید، بازار و عرضه بازار است که طبق ماده ۶۱ و ۶۲ قانون تولید رقابت پذیر، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در زمینه افزایش تولید نقش بسزایی دارد.

دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید افزود: با همکاری بسیج مستضعفین و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و ارائه فرمول‌های گره گشا، می‌توان در کاهش تورم اثرگذار بود که لازم است بسیج به عضویت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید درآید و بر اساس مدل‌های علمی بتوان برای احیای واحدها بر اساس اطلاعات به روز گام برداشت.

آقاعلیخانی با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف ۳ هزار واحد تولیدی تملک شده توسط بانک های کشور، گفت: از این پس، هیچ بانکی حق تملک و تعطیلی واحدی را ندارد. به هیچ وجه در استان‌ها، اقدامات موقت در حوزه تولید را نمی‌پذیریم چراکه دیگر این موضوع کاربرد ندارد و باید با تعیین فرمولی، منابع در نظر گرفته شده را در هموارسازی مسیر فعالیت واحدها به کار گرفت.

وی با اشاره به اینکه طبق استعلامات صورت گرفته، حوزه خدمات و پشتیبانی حوزه تولید نیز تولید محسوب می‌شود و می‌توان به این حوزه ورود کرد، ادامه داد: مصوبات ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید لازم الاجرا است که بسیار کم بوده و ارزیابی ستاد تسهیل مصوبات اجرا شده و کیفی است و منجر به تولید واحد می‌شود و برای واحد تعطیل دیگر مصوبه داده نمی‌شود.

دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید تصریح کرد: کسانی که بخواهند واحدهای غیرفعال و نیمه کاره را فعال کنند در دریافت خدمات در اولویت هستند. این در حالی است که در حوزه قوانین و دستورالعمل‌های مزاحم، این آمادگی وجود دارد که در سطح ملی تفاهم نامه با بسیج مستضعفین منعقد شود و در حوزه قوانین مزاحم پس از شناسایی، آنها را به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌دهیم تا نسبت به حذف قوانین مزاحم اقدام شود.

این مسوول با اشاره به ۱۰۲ مصوبه دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به غیر از کمیته‌ها و ۸۵ مصوبه در ستاد مرکزی و اجرایی و عملیاتی شدن ۱۰۰ درصد مصوبات ستاد مرکزی، گفت: در ستاد تسهیل استان‌ها به هم افزایی در حوزه نیروهای انسانی نیازمندیم و آمادگی داریم از ظرفیت افراد در حوزه‌های مطالعاتی استفاده کنیم.

:۱۴۰۲-۴-۲۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی