توسعه و تقویت زیرساخت‌های تولید برق تجدید پذیر در کشور

توسعه و تقویت زیرساخت‌های تولید برق تجدید پذیر در کشور

با تصميم مجمع عمومی و هيأت مديره سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران؛

شهرک‌ها و نواحی صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در استان‌ها ايجاد مي‌شود/ اعلام شرايط ايجاد، توسعه و واگذاری حق بهره برداری زمین به متقاضیان نیروگاه‌های خورشیدي

با تصميم مجمع عمومی سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران، اين سازمان مجاز شده است نسبت به ایجاد یا توسعه حداکثر پنج شهرک یا ناحیه صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در هر استان اقدام نماید.

شهرک‌ها و نواحی صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در استان‌ها ايجاد مي‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، با تصميم مجمع عمومی سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران، اين سازمان مجاز شده است نسبت به ایجاد یا توسعه حداکثر پنج شهرک یا ناحیه صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در هر استان اقدام نماید.

همچنين بر اساس اين مصوبه، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران مجاز شده است نسبت به واگذاری اراضی براي ایجاد یا توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی یا بخشی از اراضی در اختیار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تحت پوشش خود با ارائه حداقل خدمات زیربنایی و به‌صورت اقساط ۱۰ ساله به منظور استقرار نیروگاه‌های خورشیدی برای تأمین بخشی از برق مورد نیاز شهرک‌ها و نواحی صنعتی اقدام نماید.

در اين مصوبه، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده است نسبت به واگذاری اراضی از محل منابع ملی و با مشخصات فني مناسب بر اساس درخواست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اقدام نماید.

وزارت نیرو نيز در بخش ديگر اين مصوبه مکلف شده است برق تولیدی توسط واحدهای تولیدی انرژی خورشیدی مستقر در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی را با نرخ‌های مصوب و در چارچوب قراردادهای خرید تضمینی برق تجدید پذیر خریداری نماید.

همچنين در اين مصوبه، بانک مرکزی نيز مکلف شده است تسهیلات لازم برای ایجاد و توسعه واحدهای تولیدی انرژی خورشیدی مستقر در این گونه شهرک‌ها و نواحی صنعتی را با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و اقساط هفت ساله اعطاء نماید.

درپي اين مصوبه مجمع عمومی سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران، هيأت مديره اين سازمان نيز به‌عنوان مجمع عمومي شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها، نحوه ايجاد، توسعه و واگذاری حق بهره برداری زمین به متقاضیان نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی را منوط به رعايت شرايط لازم به اين شرح تصويب كرد:

1- ارائه مجوز از وزارت نیرو (سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا))

۲- میزان زمین قابل تخصیص به متقاضیان ایجاد نیروگاه خورشیدی بر اساس مساحت عرصه مندرج در مجوز صادره (وفق بند ۱) که از طریق وزارت نیرو بر اساس استانداردهای فنی و ظرفیت برق تولیدی مشخص شده، تعیین می‌شوند.

۳- شرکت‌های استانی مراتب ظرفیت‌های موجود شهرک‌ها و نواحی صنعتی را براي متقاضیان استقرار نیروگاه‌های خورشیدی به وزارت نیرو (سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)) منعکس می‌نمایند. (شرکت‌های استانی موظف‌اند هر سه ماه یک بار اطلاعات مربوط به این بند را به‌روز رسانی و به ساتبا اعلام نمایند.)

4- سطح خدمات قابل ارائه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تخصصی نیروگاه‌های خورشیدی و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی موجود، منطبق با بند (ب) مصوبه مجمع عمومی سازمان، حداقل برابر با سطح 6 خدمات می‌باشد. قیمت واگذاری اراضی موصوف بر اساس پیوست شماره ۳ دستورالعمل بهره برداری تعیین می‌شود.

5- استقرار واحدهای نیروگاه‌های انرژی خورشیدی تنها در زون‌های دارای کاربری صنعتی (برق و الکترونیک) امکان پذیر می‌باشد.

٦- تغییر فعالیت واحدهای صنعتی براي استقرار واحدهای نیروگاه‌های خورشیدی با درخواست متقاضی و رعایت مفاد بند (۱) و اخذ تأيیدیه از سازمان حفاظت محیط زیست (برای زون‌هایی که کاربری آن‌ها غیر از برق و الکترونیک می‌باشد) امکان پذیر است.

۷- واگذاری زون‌های کارگاهی و صنفی براي استقرار واحدهای نیروگاه‌های خورشیدی ممنوع می‌باشد.

8- نحوه دریافت حق بهره برداری از زمین برای واحدهای نیروگاه‌های خورشیدی به‌صورت ۲۰ درصد نقد و مابقی به‌صورت اقساط ۱۰ ساله می‌باشد.

وزراي صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزي، راه و شهرسازي، نيرو، امور اقتصادي و دارايي، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور، مجمع عمومي سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران را تشكيل مي‌دهند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 505 شهرک و 324 ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، 81 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 6 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، 2 مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 93 هزار و 923 قرارداد منعقده و بهره‌برداری از 48 هزار و 12 واحد صنعتی و سه هزار و 145 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 962 هزار و 243 نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.
تاريخ: 1400/06/23

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی