حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز

حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز

ریو جئوینگ هیون سفیر جمهوری کره در ایران با دکتر یونس ژائله رئیس اتاق تبریز، امین زاده رئیس سازمان صمت، ابراهیمی نایب رئیس اتاق تبریز و اعضای هیات نمایندگان تبریز، کارشناسان مرکز خدمات سرمایه گذاری، مسئول وزارت امور خارجه در استان؛ در محل اتاق تبریز دیدار و در خصوص گسترش همکاری های همه جانبه در شرایط سخت اقتصادی گفتگو نمود.
دکتر یونس ژائله رئیس اتاق تبریز با یادآوری این نکته که اتاق تبریز اولین اتاق تجارت ایران است که با توجه به موقت استراتژیک این استان و شهر تبریز به منظور گسترش روابط تجاری با سایر کشورهای دنیا تاسیس شده است با تاکید به مشابهت های فرهنگی و اقتصادی دو ملت ایران و کره افزود: تاریخ اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و کره حکایت از سخت کوشی و پشتکار مردم این دو کشور در ادوار مختلف تاریخی دارد.
رئیس اتاق تبریز با اشاره به وجود صنایع بسیار سنگین و هایتک در آذربایجان شرقی مثل موتورسازی و ابزار دقیق مثل ماشین سازی، بلبرینگ سازی و سایر صنایع وابسته به این صنایع که از چندین دهه گذشته در استان ایجاد شده است در خصوص ظرفیت های طبیعی و صنعتی استان گفت: با توجه به طبیعت بسیار زیبای آذربایجان و امکانات و منابع طبیعی که در بخش تولید محصولات کشاورزی ارگانیک وجود دارد؛ فعالان اقتصادی و تجاری استان توانسته اند سهم عمده ای از صادرات محصولات کشاورزی ایران را به این استان اختصاص دهند.
وی در خصوص ظرفیت های موجود استان در صنایع کشاورزی و تبدیلی یادآور شد: در زمینه صنایع تبدیلی و صنایع غذایی استان نقش بسیار عمده ای را در کشور ایفاء می نماید. و در تولید صنایع غذایی، مخصوصا صنعت شیرینی و شکلات 70 درصد تولید کشور به واحد های تولیدی شهر تبریز اختصاص دارد که با بیش از 220 واحد صنعتی علاوه بر تامین مصرف داخلی به سایر کشورهای منطقه و دنیا در قاره های مختلف بالغ بر یک میلیادر دلار صادرات دارد.
رئیس اتاق تبریز با تاکید بر این نکته که در سال جاری با توجه به شرایط سخت اقتصادی شاهد رشد تجارت خارجی در استان هستیم؛ افزود: با توجه به تحریم های که کشور و مردم ایران با آن مواجه هستند؛ شاهد مشکلاتی در تجارت خارجی هستیم و کالاهای مورد نیاز خود را از کشورهای که علاقمند گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی با ایران هستند را ادامه می دهیم.وی در این خصوص در مورد تامین کاغذهای مورد استفاده در صنایع غذایی گفت: قبل از تحریم ها این کالا را از شرکت های کره ای تهیه می کردیم و بعد شروع تحریم های ظالمانه آمریکا بر علیه کشور و مردم ایران و رفتار های نامناسب بانک های کره ای کالاهای مورد نیاز خود در این زمینه را از کشور های دیگر تامین می نمایم. وی در این خصوص اظهار امیدواری نمود: با توجه به سابقه همکاری فعالان اقتصادی و تجاری دو کشور امکان گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و کره با توجه به حضور سفیر این کشور در اتاق تبریز و گفتگو با فعلان اقتصادی در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم گردد.
رئیس اتاق تبریز با خاطر نشان کردن این نکته که ایران با کشورهای قدرتمندی همچون آلمان و ایتالیا همکاری های اقتصادی و تجاری مناسبی دارد؛ و راهکارهای مناسبی را برای ادامه روابط تجاری در شرایط سخت اقتصادی با شرکای تجاری خود طراحی می نماید؛ افزود: همین تدابیر سبب گسترش همکاری های دو جانبه با شرکای تجاری و رشد صادرات محصولات و کالاهای تولیدی ایران شده و این کشور در شرایط اقتصادی سخت تجربه موفق گسترش صادرات محصولات خود به سایر کشور ها را کسب نموده است. وی در این خصوص یادآور شد: همین اقدامات سبب شده تا فعالان اقتصادی کشور در شرایط سخت اقتصادی بسیاری از تهدیدات را به فرصت تبدیل نمایند و در همین راستا کشورهای که در شرایط سخت اقتصادی با ما همکاری می نمایند به عنوان شرکای تجاری بلند مدت خود در نظر گرفته و اهمیت ویژه ای در زمینه گسترش همکاری های دو جانبه قایل خواهیم شد و کالاهای مورد نیاز کشور را توسط آنها تامین خواهیم نمود.
ژائله در همین راستا افزود: ما دنبال آن هستیم که رابطه دوستانه خود را با تمام کشورها در شرایط سخت اقتصادی افزایش دهیم. وی در این خصوص اظهار امیدواری نمود در آینده ای نه چندان دور همه متوجه بشوند که ملت بزرگ ایران تسلیم فشارهای ظالمانه آمریکا نخواهد شد؛ و همه کشورها برای ادامه همکاری های اقتصادی و تجاری مثل روال گذشته با ایران همکاری نمایند.
رئیس اتاق تبریز با اشاره به این نکته که در سالهای اخیر برای آینده اقتصادی کشور و منطقه، جاده ابریشم را در یک پلت فرم جدیدی طراحی نموده ایم؛ افزود: امیدواریم که در این پلت فرم جدید جایگاه کره جنوبی هم با توجه به سابقه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و کره، جایگاه مناسبی باشد؛ چرا که بازار ایران را محدود به هشتاد و چند میلیون جمعیت این کشور نمی دانیم بلکه این کشور را یک هاب منطقه ای می دانیم که می تواند جایگاه ویژه ای در اقتصاد منطقه و جهان ایفاء نماید. وی در همین خصوص خاطر نشان می گردد: امروز درهای کشور برای همکاری همه جانبه به روی همه کشور ها باز است و فعالان اقتصادی فرصت های همکاری با کشور های دوست را در این شرایط از دست نخواهند داد؛ فرصت های جدید همیشه وجود دارد و ما از دولت و ملت کره انتظار داریم در شرایط سخت اقتصادی مخصوصا در حوزه کالاها و محصولاتی همچون محصولات کشاورزی و داوری که تحریم علیه آنها اعمال نمی شود، امکان استفاده از منابع کشور که در بانک های کره ای وجود دارد را در جهت رفع و تامین مایحتاج کشور را فراهم نمایند تا همچون گذشته خاطره مثبت در حافظه تاریخ ملت ایران از رفتار کره ای ها در همکاری های دو جانبه تداوم یابد.
رئیس اتاق تبریز از سفیر کره جنوبی دعوت نمود تا مدتی که در تبریز و استان حضور دارند از دانشگاههای این استان که از جمله دانشگاه های مهم صنعتی و علمی ایران هستند در راستای توسعه همکاری های علمی و صنعتی بازید نمایند. وی در خصوص خواستار گسترش همکاری دو جانبه در زمینه آموزش مهارت های علمی و تخصصی ایران و کره شد.
وی با اشاره به رابطه خوب چندین ساله با کشور کره گفت: علاقمند احیاء و گسترش روابط دو جانبه هستیم و در این زمینه با تمام قدرت تلاش خواهیم نمود، از ظرفیت های صنعتی و تجاری کره برای رفع کاستی های صنعتی و تجاری گذشته کشور بهره مند گردیم.
رئیس اتاق تبریز با اشاره به این نکته که معادلات سیاسی منطقه در حال عوض شدن است اظهار امیدواری نمود: با توجه به پیشینه ای همکاری های مثبت دو جانبه، روابط دو کشور ایران و کره بیش از پیش در راستای توسعه اقتصادی و تجاری دو کشور بهبود یابد.
ریو جئوینگ هیون سفیر جمهوری کره با اشاره با این نکته که از یک و نیم سال گذشته مسئولیت خود در سفارت کره در ایران را به عهده گرفته است؛ گفت: ازسال گذشته در صدد بودایم که از استان آذربایجان شرقی به دلیل ظرفیت های صنعتی و تجاری بازدید کنیم که امسال امکان دیدار ظرفیت اقتصادی و صنعتی استان و مقامات بلند پایه آن محقق شد. وی در خصوص دیدار با مقامات استانی یادآور شد: در این سفر با استاندار آذربایجان شرقی، رئیس اتاق تبریز و رئیس دانشگاه تبریز در جهت گسترش همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور دیدار خواهد داشت.
ریو جئوینگ هیون با تاکید بر این نکته که تبریز دروازه ایران به اروپا و کشورهای همسایه در شمال ایران است یادآورد شد: با توجه به موقعیت استراتژیک تبریز این شهر را می توان پایتخت ایران در زمینه حمل و نقل و انتقال کالا به کشور ایران خواند.
سفیر کره با اشاره به این نکته که با خبر شده است که آقای ژائله رئیس اتاق تبریز شش بار به عنوان صادرکننده نمونه ملی انتخاب شده است درخصوص ظرفیت های انسانی ایران گفت: مهمترین سرمایه ایران را سرمایه انسانی و نیروی دانش آموخته آن می دانیم .
وی با تاکید بر اهمیت تبریز در گسترش تجارت بین الملل کشور ایران؛ درخصوص تجارب دیپلماتیک خود در کشورهای آسیای میانه همچون ازبکستان یادآور شد: از دهه های قبل در ازبکستان و جمهوری آذربایجان حضور داشته ام و دلیل رشد سریع این جمهورها به خصوص جمهوری آذربایجان را روابط مناسب دیپلماتیک با ایران می دانیم.
سفیر کره جنوبی با خاطر نشان کردن این نکته که تاکنون روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و کره به نفت و لوزام الکترونیک وابسته بوده است؛ اظهار امیدواری نمود: در شرایط سخت اقتصادی فرصت همکاری های دو جانبه در اکثر زمینه های اقتصادی و تجاری فراهم گردد.
ریو جئوینگ هیون با اشاره به سفرهای خود به شهرهای؛ شیراز، مشهد، اصفهان و تبریز اظهار امیدواری نمود: با توجه به شناخت فعالان اقتصادی و مسئولان بلند پایه دو کشور از ظرفیت های اقتصادی و تجاری ایران و کره، با گسترش سفر های دو جانبه امکان شناخت بیشتر در راستای همکاری های دو جانبه بیش از پیش مهیا گردد.
در ادامه این دیدار فعالان اقتصادی و اعضای حاضر در جلسه نکته نظرات خود به منظور گسترش همکاری های دو جانبه را مطرح نمودند.
تاریخ : سه شنبه 16 مهر 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی