ساخت گرمکن‌های پاک بدون نیاز به آب

ساخت گرمکن‌های پاک بدون نیاز به آب

یکی از شرکت‌های فناور به دانش فنی ساخت گرمکن‌های تشعشعی نانو کاتالیستی دست یافته است که فاقد شعله بوده و نیاز به آب ندارد، ضمن آنکه آلایندگی آن بسیار اندک است.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا اسدبیگی، مدیر مهندسی و اجرای طرح یکی از شرکت‌های فناور گفت: سال ۸۸ طرح ساخت گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی با همکاری دانشگاه علم و صنعت ارائه و اجرا شد و در حال حاضر از طراحی تا اجرا و پیاده‌سازی این گرمکن‌ها را انجام می‌دهیم و موفق به عرضه این محصول به بازار شدیم.

وی با بیان اینکه گرمکن‌های نانوکاتالیستی نیاز به آب ندارد، اظهار کرد: این محصول را می‌توان به صورت ماژولار استفاده کرد، به این معنا که بنا به نیاز، تنها درصدی از آن به‌کار گرفته شود.

سید مصطفی حسینعلی، مدیرعامل این شرکت نیز با بیان اینکه حدود ۵ سال است که در زمینه توسعه این فناوری در مقیاس آزمایشگاهی تحقیقات انجام می‌دهیم، اظهار کرد: بر اساس نتیجه‌ای که به دست آمد، این شرکت را تاسیس کردیم و در ادامه به توسعه فناوری گرمکن‌های کاتالیستی پرداختیم و یکی از دستاوردهای ما، ساخت نمونه مدور این گرمکن‌ها است که مشابه خارجی ندارد.

حسینعلی اضافه کرد: معمولا در صنعت از گرمکن‌های حمامی استفاده می‌شود که به آب نیاز داشته و آب توسط یک منبع گرم می‌شود که به‌دلیل این سازوکار، اینرسی بالایی دارند، در حالی که این گرمکن نانوکاتالیستی امکان رسیدن سریع به دمای مورد نظر را دارند.

وی نبود آلاینده‌های NOx و آلودگی اندک CO را از ویژگی این محصول دانست و یادآور شد: این مزیت موجب شده که این آبگرمکن تبدیل به یک محصول پاک شود. از دیگر مزیت‌های این فناوری، مصرف کم سوخت آن و امکان رصد و پایش گرمکن به‌صورت آنلاین است.

به نقل از ستاد نانو، به گفته این محقق این گرمکن در شرکت گاز استان تهران مورد بهره‌برداری قرار گرفته و امکان استفاده از آن در دیگر ایستگاه‌های شرکت ملی گاز ایران وجود دارد.
سه‌شنبه / ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی