مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی نصیر آباد افتتاح شد

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی نصیر آباد افتتاح شد

با حضور معاون رئیس جمهور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست،

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی نصیر آباد افتتاح شد/ سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه توليد دانش بنیان به صنایع کمک مي‌کند/ ۷۳ درصد از واحدهای توليدي شهرک‌های صنعتی کشور در مدار تصفیه خانه فاضلاب قرار دارند

علی سلاجقه روز سه‌شنبه در آیین افتتاح مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی نصیر آباد شهرستان رباط کریم بر حفظ زمین و محیط زیست تأکید كرد و گفت: باید طمع انسان در برابر طبیعت مهار شود تا مسیر و مأمن مناسب و چرخه طبیعت دچار اختلال نشود و از بین نرود.

 

معاون رئیس جمهور گفت: برای بارگذاری و احداث شهرک صنعتی جدید در استان تهران به دلیل حجم آلایندگی مجوزی صادر نمی‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی سلاجقه روز سه‌شنبه در آیین افتتاح مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی نصیر آباد شهرستان رباط کریم بر حفظ زمین و محیط زیست تأکید كرد و افزود: باید طمع انسان در برابر طبیعت مهار شود تا مسیر و مأمن مناسب و چرخه طبیعت دچار اختلال نشود و از بین نرود.

وی به مسمومیت جنگل‌ها با ورود فاضلاب و پساب‌ها به رودخانه‌ها اشاره و اضافه کرد: مدیریت چرخه طبیعت توسط انسان باید به ‌گونه‌ای باشد که به محیط زیست آسیب نرسد؛ چرا كه آسیب به طبیعت، زندگی انسان‌ها و جانداران را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: ایران جزو کشورهای کم بارش در جهان و مدیریت مناسب در توزیع آن است که باید فرآیند استفاده از آب در بخش صنعت مدیریت شود.

سلاجقه يادآور شد: توانایی و ظرفیت کشور در حوزه آبی محدود است که باید مصرف آب در بخش صنعت با بازگشت و تصفیه فاضلاب مدیریت شود تا کمبودها در حوزه‌ صنعت به تداخل و توقف تولید منجر نشود.

وي به فرمان سال و دانش بنیان بودن صنایع توسط رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ عنوان با صنعت مخالف نیست و در حوزه توليد دانش بنیان به صنایع کمک خواهد کرد.

معاون رئیس جمهور تصريح كرد: بارگذاری صنایع در استان تهران اصلاً مناسب نیست و شعاع ۱۲۰ کیلومتر در غرب استان منجر به آلایندگی‌هاي عظیم شده است.

سلاجقه به ساماندهی شهرک‌‌ها و لکه‌های صنعتی اشاره کرد و افزود: به دنبال احداث جدید شهرک‌های صنعتی نباشیم و باید پاسخگوی نسل آینده کشور باشیم‌ که استان تهران دیگر ظرفیت بارگذاری در حوزه صنعت را ندارد.

وي اضافه كرد: قیمت تمام شده کالا در کشور باید بر مبنای استفاده آب باشد تا شاهد تغییر الگوی مصرف آب در کشور باشیم.

۷۳ درصد از واحدهای توليدي شهرک‌های صنعتی کشور در مدار تصفیه خانه فاضلاب قرار دارند
معاون فنی سازمان صنايع كوچك و شهرک‌های صنعتی ايران نيز در اين مراسم گفت: ۷۳ درصد از واحدهای توليدي فعال در داخل شهرک‌های صنعتی کشور در مدار تصفیه فاضلاب قرار دارند که گام‌های بسیار مؤثری در حفظ محیط زیست به‌شمار می‌رود.

فتحعلی محمدزاده افزود: شهرک‌های صنعتی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است؛ چرا که تا پیش از انقلاب فقط ۴ شهرک صنعتی وجود داشت و در حال حاضر بیش از يك هزار شهرک صنعتی در کشور فعال است.

وی بر رعایت مسائل زیست محیطی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور تأکید و اضافه کرد: ۲۴۱ مدول تصفیه خانه فاضلاب در شهرک‌های صنعتی احداث شده است که ۱۷۷ هزار مترمکعب فاضلاب در روز تصفیه می‌شود.

معاون فنی سازمان صنايع كوچك و شهرک‌های صنعتی ايران ادامه داد: ۲۲ درصد ظرفیت بهره برداری از تصفیه خانه‌هاي فاضلاب در شهرک‌های صنعتی استان تهران قرار دارد که ظرفیت بسیار مهم و بزرگی در کشور است.

محمدزاده اظهار داشت: ۴ هزار مترمکعب تصفیه فاضلاب در شهرک صنعتی نصیر آباد پیش بینی شده است و هدف گذاری برای تصفیه ۵۰ هزار لیتر بر ثانیه از مهمترین برنامه‌های شهرک‌های صنعتی در کشور است.

وی بیان کرد: ظرفیت‌های ایجاد شده تصفیه خانه‌هاي فاضلاب در بخش صنعت موجب بهره مندی حداکثری از پساب‌های فاضلاب‌هاست که در چرخه‌های مناسب و به‌روز بازگشت داده می‌شود تا سهم آب در صنعت با وجود کمبود آب تأمین شود.

سرمایه گذاری ۱۲۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی در حوزه ساخت تصفیه خانه فاضلاب نصیر آباد
در بخش ديگر اين مراسم نيز مدیرعامل شركت شهرک‌های صنعتی تهران گفت: بخش خصوصی ۱۲۰۰ میلیارد ریال برای احداث مدول سوم تصفیه خانه شهرک صنعتی نصیر آباد سرمایه گذاری کرده است.

سعيد صادقي با بیان این‌که این شهرک صنعتی متراکم ترین شهرک صنعتی کشور است، افزود: ۱۱ هزار نفر در رشته صنایع مختلف در شهرک صنعتی نصیر آباد مشغول به کار هستند.

وي اضافه کرد: ظرفیت تصفیه فاضلاب در شهرک صنعتی نصیر آباد به ۳ هزار مترمکعب در طول شبانه روز خواهد رسید که مشکلات زیست محیطی را در این حوزه رفع می‌کند.

مدیرعامل شركت شهرک‌های صنعتی تهران ادامه داد: با سرمایه گذاری ۱۲۰ میلیارد تومان، مدول‌های فاز سوم تصفیه خانه شهرک صنعتی نصير آباد در حال ساخت است و پساب آن که ۳۰۰ لیتر بر ثانیه پیش بینی شده است در صنایع مختلف مورد بهره برداری قرار مي‌گیرد.

صادقي يادآور شد: تصفیه خانه فاضلاب سه شهرک صنعتی پرند، قرچک و چرمشهر نيز درحال ساخت است که به‌زودی وارد مدار می‌شود.

وي در پايان از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواست با توجه به شناسايي زمین به مساحت ۱۰۳ هکتار در مجاورت شهرک صنعتی نصير آباد، استقبال سرمايه گذاران و درخواست مسئولان شهرستان رباط كريم، با اجراي طرح توسعه اين شهرك صنعتي موافقت شود.

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی نصیر آباد شهرستان رباط کریم با ظرفیت تصفيه یک هزار و ۵۰۰ مترمکعب فاضلاب در شبانه روز و اعتبار یکصد میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

شهرك صنعتی نصير آباد دارای 237 هکتار مساحت است که 150 هکتار آن زمین صنعتی و 193 هکتار آن دارای سند تفکیکی است.

این شهرك صنعتی از امکانات زیربنایی آب، برق، گاز، تلفن و تصفيه خانه فاضلاب برخوردار است و 528 قرارداد حق انتفاع و بهره برداری با سرمایه گذاران به مساحت 133 هکتار در آن منعقد شده است.

498 واحد تولیدی به بهره برداری رسیده در این شهرك صنعتی نیز با سرمایه گذاری 15 هزار و 885 میلیارد ریال برای 11 هزار و 289 نفر فرصت شغلی فراهم کرده‌اند.

در شهرك صنعتی نصير آباد همچنين يك مركز خدمات فناوري و كسب و كار درحال ارائه خدمات مشاوره به واحدهاي صنعتي و توليدي مي‌باشد.

1401/02/07

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی