مشکلات شهرک های صنعتی مانعی بزرگ در راه سرمایه گذار است

مشکلات شهرک های صنعتی مانعی بزرگ در راه سرمایه گذار است

رییس اتاق بازرگانی تبریز:

مشکلات شهرک های صنعتی مانعی بزرگ در راه سرمایه گذار است/ حال ناخوش منطقه صنعتی غرب تبریز

رییس اتاق بازرگانی تبریز، مشکلات زیرساختی شهرک های صنعتی را مانعی سخت در راه فعالیت سرمایه گذاران دانست.
یونس ژائله عصر جمعه، در نشست شورای گفت ‌و گوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی که با حضور وزیر صنعت، معدن و‌تجارت، تعدادی از نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی، استاندار آذربایجان شرقی  و جمعی از فعالین اقتصادی استان در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد، اظهار کرد: آذربایجان شرقی از استان های قدیمی در بحث تجارت و‌ تولید است به طوری که در سال ۱۲۸۹ شمسی اتاق بازرگانی برای اولین بار در تبریز تاسیس شد که بعدها در سال ۱۳۰۷ با تصویب مجلس، دیگر اتاق ها نیز تاسیس شدند.

وی با اشاره به اینکه سال ها پیش، بیشترین میزان اشتغال در کارخانجاتی مانند ماشین‌سازی، بلبرینگ سازی، لیفتراک ‌سازی، کمپرسور سازی، تراکتورسازی و موتورسازان ایدم بود، گفت: این مجموعه ها توسط مهندس توکلی ایجاد شده بود اما ما نتوانستیم این ها را حفظ کنیم و در حال حاضر منطقه صنعتی غرب تبریز بیمار شده است و باید به داد این مجموعه های صنعتی برسیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی تبریز ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت صمت، ادامه داد: قدم های بزرگی برای بخش صنعت، معدن و تجارت کشور برداشته شده و همین که بتوانیم مواد اولیه را به راحتی وارد کنیم و از خان های پر تعداد بانک مرکزی رها شویم، جای قدردانی دارد.

وی با بیان اینکه در بخش صادرات همچنان تعداد زیادی از واحد ها گرفتار هستند، متذکر شد: مسئولین کشور در قوای سه گانه باید نگرانی های فعالین بخش خصوصی را از بین ببرند چرا که بدون نقش آفرینی بخش خصوصی مشکلات کشور حل نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: امروز شاهد هستیم که بنگاه های دولتی چقدر به اقتصاد کشور ضربه زده اند. علاوه بر سرمایه گذاران داخلی، باید در سرمایه گذاران خارجی نیز انگیزه‌ ی سرمایه گذاری در ایران ایجاد شود.

ژائله خطاب به وزیر صمت گفت: افرادی در کشور هستند که توانایی متحول کردن اقتصاد را دارند. اگر به هزار نفر اعتقاد ندارید، لااقل ۱۰۰ نفر توانمند را می‌شناسید. پس بیایید موانع را برداشته و با مهیا کردن فضا، عقب ماندگی های موجود را حل کنید.

وی با انتقاد از اینکه در طول سال های گذشته آذربایجان شرقی از محل بودجه های صندوق توسعه ملی محروم بوده، اظهار کرد: ظاهرا ضوابط و مسائلی در تهران وجود دارد که ما تاکنون نتوانسته ایم خودمان را با پایتخت هماهنگ کنیم.

وی ادامه داد: آذربایجان شرقی یکی از استان های معدنی کشور است اما حتی یک کارخانه فراوری هم نداریم و علی رغم تصویب ممنوعیت خام ‌فروشی، باز هم شاهد این موضوع هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی تبریز اضافه کرد: ترکیه، منابع انسانی و سرمایه ما را جذب می‌کند که این موضوع ناشی از غفلت مسئولین ما است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه علی ‌رغم رابطه‌ی خوب اتاق تبریز با تجّار ترکیه و آذربایجان، ما از روند تجارت با این کشور ها حذف شدیم در حالی که در باکو، تبریز را بیشتر از ایران می‌ شناسند. لذا فضای اقتصادی تبریز باید بزرگ شود.

ژائله اضافه کرد: اتاق ایران – ارمنستان در تهران مستقر است، در حالی که مرز این کشور با آذربایجان شرقی است و کالایشان را ما صادر می ‌کنیم. تبریز باید به عنوان مرکز شمالغرب، این مسائل را فرماندهی کند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه مشکلات بسیاری در مسایل زیر ساختی وجود دارد، اظهار کرد: در همه جای دنیا در مقابل سرمایه گذاران فرش قرمز پهن می‌کنند اما سرمایه گذاران ما مشکلات زیادی دارند. چرا باید سرمایه گذاران ما راهی کشور ترکیه شوند؟

رییس اتاق بازرگانی تبریز با اشاره ای به مشکلات شهرک های صنعتی گفت: سرمایه گذار ما در شهرک های صنعتی سرمایه گذاری کرده و حتی ماشین آلات خود را نیز نصب کرده اما با مشکل برق و آب مواجه شده است. مشکلات مربوط به سند واحدها را نیز باید به این موارد اضافه کنیم.

وی ادامه داد: باید یک تیم کارشناسی تشکیل شده و مشکلات واحدهای صنعتی به سرعت رفع شوند.

گفتنی است در این جلسه، تعدادی از فعالین اقتصادی استان، تشکل ها و کمیسیون های اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی تبریز به بیان مشکلات واحد های تولیدی و صادرات استان پرداختند.
تاریخ : شنبه ۱۳ دي ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی