اختصاص حدود 8500 هکتار از اراضی صنعتی کشور برای فضای سبز/ ایجاد نزدیک به 14 هزار کیلومتر شبکه آبیاری قطره‌ای در شهرک‌های صنعتی کشور

اختصاص حدود 8500 هکتار از اراضی صنعتی کشور برای فضای سبز/ ایجاد نزدیک به 14 هزار کیلومتر شبکه آبیاری قطره‌ای در شهرک‌های صنعتی کشور

سرپرست معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، گفت: حدود ۱۴ هزار کیلومتر شبکه آبیاری قطره‌ای در شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد کرده‌ایم و این یعنی به اندازه یک و نیم برابر مرز آبی و خاکی کشور، شبکه آبیاری قطره ای ایجاد شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، «روح‌اله ابراهیمی» در آیین گرامیداشت روز درختکاری که در تصفیه‌خانه شهرک صنعتی امید البرز برگزار شد ضمن اعلام این خبر، افزود: یکی از الزامات حفظ محیط‌زیست توجه به توسعه فضای سبز است. هم‌اینک حدود هشت هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی صنعتی کشور برای فضای سبز اختصاص داده شده و این یعنی بیش از ده درصد اراضی فاز عملیاتی را برای فضای سبز پیش بینی کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در همان فضای سبز هشت هزار و ۵۰۰ هکتاری حدود ۱۶ میلیون اصله نهال غرس شده است.

سرپرست معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، استفاده از روش‌های نوین آبیاری با توجه به محدودیت منابع آبی کشور را یکی از اصول مهم صیانت از منابع آبی کشور دانست و ادامه داد: در اکثر استانهای کشور که با تنش‌های آبی مواجه هستند تامین آب پایدار مخصوصاً در حوزه فضای سبز یک دغدغه جدی به شمار می‌رود که برای رفع این مشکل، استفاده از پساب تصفیه‌خانه‌ها یکی از رویکردهای مهم سازمان محسوب می‌شود.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود شصت و پنج هزار متر مکعب در شبانه روز ظرفیت تصفیه‌خانه‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی است که عمده پساب تصفیه شده آن برای مصارف فضای سبز استفاده می‌شود.

وی، توجه به پساب تصفیه‌‌خانه‌های خارج از شهرک را یکی از رویکردهای مهم سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برشمرد و عنوان کرد: حدود یک هزار و 900 لیتر بر ثانیه از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهری سراسر کشور برای شهرک‌های صنعتی خریداری شده و موضوع انتقال آن در دست انجام است که از این میزان عمده آن به مصرف فضای سبز خواهد رسید.

سرپرست معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در خاتمه اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۴ هزار کیلومتر شبکه آبیاری قطره‌ای در شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد شده و این یعنی به اندازه یک و نیم برابر مرز آبی و خاکی کشور، شبکه آبیاری قطره ای در شهرک‌های صنعتی کشور فراهم شده است که این امر خود نشانی واضح از اهتمام مجموعه سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در راستای استفاده از روش های نوین آبیاری است.

گفتنی است؛ آیین گرامیداشت 15 اسفند؛ روز درختکاری با حضور “روح اله ابراهیمی” سرپرست معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، “عقاب نشین” مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز، مسئولین اداری استانی و فعالان اقتصادی در شهرک صنعتی امید البرز برگزار شد.

1402/12/15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی