بازگشت 10 هزار و 193 واحد صنعتي راكد به چرخه توليد از سال 1391 تا 1399

بازگشت 10 هزار و 193 واحد صنعتي راكد به چرخه توليد از سال 1391 تا 1399

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترك با رؤساي سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت و مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها عنوان كرد:

اجراي طرح پايش واحدهاي صنعتي غيرفعال با استفاده از ظرفيت مشاوران و كلينيك‌هاي كسب و كار/ بازگشت 10 هزار و 193 واحد صنعتي راكد به چرخه توليد از سال 1391 تا 1399

علي رسوليان روز يكشنبه در نشست هماهنگي اجراي طرح پايش واحدهاي صنعتي راكد و تعطيل كه به‌صورت ارتباط تصويري برخط با رؤساي سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت و مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها برگزار شد، اظهار داشت: براي تحول بنيادين بخش صنعت، معدن و تجارت، 36 پروژه تحولي توسط وزير صنعت، معدن و تجارت تعريف شده است كه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مديريت دو پروژه “تأمين زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی” و “احياء واحدهای راکد و نیمه راکد” را برعهده دارد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از اجراي طرح پايش واحدهاي صنعتي غيرفعال با استفاده از ظرفيت مشاوران و كلينيك‌هاي كسب و كار در داخل و خارج شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علي رسوليان روز يكشنبه در نشست هماهنگي اجراي طرح پايش واحدهاي صنعتي راكد و تعطيل كه به‌صورت ارتباط تصويري برخط با رؤساي سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت و مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها برگزار شد، اظهار داشت: براي تحول بنيادين بخش صنعت، معدن و تجارت، 36 پروژه تحولي توسط وزير صنعت، معدن و تجارت تعريف شده است كه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مديريت دو پروژه “تأمين زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی” و “احياء واحدهای راکد و نیمه راکد” را برعهده دارد.

وي افزود: براي اجراي اين پروژه تحولي، طرح پايش واحدهاي صنعتي غيرفعال در داخل و خارج شهرك‌ها و نواحي صنعتي با به‌كارگيري ظرفيت مشاوران و ارائه دهندگان خدمات توسعه كسب و كار با هدف حل مشكلات بنگاه‌ها و توانمند سازي آن‌ها به منظور ارتقاء بهره وري، كاهش قيمت تمام شده، افزايش رقابت پذيري و … انجام مي‌شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد: در اين طرح با شناسايي و پايش واحدهاي غيرفعال، بررسي علل ركود و مشكلات آن‌ها، ارائه خدمات مشاوره‌ای تخصصی، فنی، حقوقي و مدیریتی و رفع موانع پيرامون فضاي كسب و كار واحدهاي صنعتي، نسبت به بازفعال سازي واحدهاي راكد و تعطيل در داخل و خارج شهرك‌ها و نواحي صنعتي استان‌ها اقدام مي‌شود.

رسوليان ادامه داد: در فاز نخست اجراي اين طرح، واحدهایی که پروانه بهره برداری فعال دارند، اما راکد هستند، هدف گذاري شده‌اند، كه بر اساس این پایش و با توافق اين سازمان و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌هاي عارضه يابي و پروژه بهبود با استفاده از منابع، امکانات و ظرفیت‌هايي كه در شهرک‌هاي صنعتي وجود دارد، به اجرا درمی‌آيد.

وي همچنين بازفعال سازي واحدهاي راكد خارج از اولويت گذاري فاز اول را دومين فاز اجراي طرح پايش واحدهاي صنعتي غيرفعال در داخل و خارج شهرك‌ها و نواحي صنعتي اعلام كرد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اين‌كه طرح پايش واحدهاي صنعتي غيرفعال در تكميل برنامه‌هاي احياء و بازفعال سازي سال‌هاي گذشته به اجرا درمي‌آيد، يادآور شد: از سال 1391 تا پايان سال 1399 جمعاً 10 هزار و 193 واحد صنعتي به بهره برداري رسيده غيرفعال به چرخه توليد بازگشتند كه براي 182 هزار و 563 نفر فرصت شغلي جديد فراهم شد.

رسوليان گفت: در سال جاري نيز راه اندازی مجدد 1600 واحد صنعتي غيرفعال در داخل شهرك‌هاي صنعتي و 400 واحد در خارج از آن‌ها در دستور کار اين سازمان قرار گرفته است كه طي 5 ماهه نخست امسال، تعداد 499 واحد احياء و در نتيجه آن برای 12 هزار و 478 نفر اشتغالزايي یا تثبیت شغل شده است.

وي واگذاری به سرمایه‌ گذار جدید، تأمین منابع مالی، اخذ شریک سرمایه گذار، تأمین مواد اولیه، اجاره به شرط تملیک، حل مشکل اختلاف شرکاء، انتقال فناوري و بهينه كردن خط توليد، رفع مشكلات حقوقي و زيرساختي، توليد محصول جديد و رفع مشكل بازار با همکاری دستگاه قضايي، شبكه بانكي، استانداري و كارگروه‌هاي تسهيل و رفع موانع توليد را از جمله روش‌هاي راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی به بهره برداري رسيده غيرفعال در استان‌ها اعلام كرد.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنين با بيان اين‌كه بيش از ۴۸ هزار واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به بهره‌ برداری رسیده است، افزود: 8 هزار و 132 واحد صنعتي در داخل شهرك‌ها و نواحي صنعتي و 8 هزار و 110 واحد در خارج از آن‌ها راكد هستند، كه جامعه هدف طرح پايش واحدهاي صنعتي غيرفعال را تشكيل مي‌دهند.

رسوليان در ادامه به چرخه عمر فناوري و محصول در صنعت به‌خصوص در صنايع كوچك و متوسط نيز اشاره و خاطرنشان كرد: چرخه محصول نمايان گر دوره عمر فناوري و نمودار رشد بازار آن است؛ به‌طوري كه از مرحله ايده پردازي در قالب يك طرح مهندسي تا توليد و رشد محصول و نحوه واكنش بازار نسبت به انتشار محصول، كسب و كارها با تحولات مختلفي در مراحل جنيني، رشد، بلوغ و زوال مواجه مي‌باشند.

وي اضافه كرد: از اين رو باید توجه داشت که یک محصول یک چرخه عمر مشخصی دارد و یک بنگاه همیشه نمی‌تواند فعال باشد، زیرا شاید درگیر تغییر فناوري، تغییر روش تولید، تغییر نوع محصول و … شود و مدتی راکد و سپس فعال شود، كه در اين راستا ارائه مشاوره و خدمات توسعه كسب و كار به متقاضيان ـ پيش از سرمايه گذاري و پس از آن ـ در مانايي و پايايي محيط و شرايط متغير كسب و كارها تأثيرگذار خواهد بود.

در اين نشست، هريك از رؤساي سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت و مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها به ارائه گزارشي از آخرين وضعيت راه اندازي مجدد واحدهاي صنعتي راكد و بيان ديدگاه‌هاي خود درخصوص نحوه اجراي طرح پايش واحدهاي صنعتي غيرفعال و مسائل و مشكلات پيش روي آن پرداختند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 505 شهرک و 324 ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، 81 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 6 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، 2 مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 93 هزار و 923 قرارداد منعقده و بهره‌برداری از 48 هزار و 12 واحد صنعتی و سه هزار و 145 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 962 هزار و 243 نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

تاريخ: 1400/06/21

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی