صادرکنندگان کشمش تسهیلات بدون سقف دریافت می‌کنند

صادرکنندگان کشمش تسهیلات بدون سقف دریافت می‌کنند

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی:

صادرکنندگان کشمش تسهیلات بدون سقف دریافت می‌کنند

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان کشمش با حمایت این سازمان و عاملیت بانک کشاورزی خبر داد.

«محمدعلی طهماسبی» در نشست مشترک با مدیرعامل بانک کشاورزی، با بیان این‌که سازمان تعاون روستایی باید شرایط صادرات را با پرداخت تسهیلات فراهم کند، افزود: با آغاز طرح پرداخت تسهیلات صادرات، قیمت خرید کشمش از کشاورزان به بیش از قیمت‌های اعلامی افزایش می‌یابد.

وی پیش‌بینی‌کرد: امسال  ۲۰۰ هزار تن صادرات کشمش داشته باشیم که با کمک بانک کشاورزی این پیش‌بینی محقق خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، قیمت خرید کشمش از باغداران را در این طرح بسته به نوع آن از ۱۱ تا ۱۸ هزار تومان عنوان کرد و گفت: در نوع کشمش هر کیلوگرم تیزآبی، کشمش درجه یک هر کیلوگرم ۲۰ هزار تومان و کشمش درجه ۲ هر کیلوگرم ۱۸ هزار تومان و در نوع کشمش آفتابی، هر کیلوگرم درجه یک ۱۶ هزار تومان و هر کیلوگرم درجه ۲ به ۱۱ هزار تومان از کشاورزان خریداری خواهد شد.

طهماسبی با تاکید بر این که وزارت جهاد کشاورزی مسوول تنظیم میزان تولید برای جلوگیری از زیان تولیدکننده و استمرار تولید است، تاکید کرد: از نظر وزارت جهاد کشاورزی، در زمان بیش‌بود یا کمبود تولید باید به کشاورز کمک شود تا تولید بدون زیان تولیدکننده ادامه داشته باشد.

وی افزود: امسال یکی از محصولاتی که با بیش‌بود تولید مواجه شده، کشمش تولید شده در شهرستان‌های ملایر، پاکستان، زنجان، خراسان و غیره است که به دستور وزیر جهاد کشاورزی برای حمایت از تولیدکننده با همکاری بانک کشاورزی ورود خواهیم کرد.

این مقام مسوول یکی از دلایل ورود به بازار کشمش به دستور وزیر را افزایش تولید عنوان کرد و گفت: وزیر جهاد کشاورزی دستور داد تا وارد چرخه حمایت از خرید کشمش تا صادرات شویم که همراه با ارزآوری، از زیان تولیدکننده جلوگیری شود و تولید پایدار داشته باشیم.

وی یادآور شد: ورود سازمان تعاون روستایی به حمایت از صادرات کشمش به معنی کاهش صادرات نیست بلکه با توجه به افزایش تولید، به دنبال افزایش صادرات هستیم.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی با اشاره به افزایش تولید بادنجان در سال گذشته، تاکید کرد: به‌طور مثال در موضوع افزایش تولید بادمجان که در جنوب کشور سر و صدا به پا کرد، در هشت ماهه پارسال ۶۶ هزار تن صادرات داشتیم و در مدت مشابه امسال نیز به همان میزان بادنجان از کشور صادر شد و موضوع فقط افزایش تولید بود.

طهماسبی یادآور شد: در مورد کشمش نیز چند موج افزایش تولید وجود داردکه در موج نخست آن خرید انجام شده، موج دوم آن در بهمن‌ماه است و موج سوم در اردیبهشت اتفاق می‌افتد.

وی خاطرنشان‌کرد:‌ با توجه به تمهیدات اندیشیده شده و همکاری‌هایی که با بانک کشاورزی خواهیم داشت، مشکلی برای بیش‌بود تولید در این محصول در دو موج آتی نخواهیم داشت.

آمادگی بانک کشاورزی در پرداخت تسهیلات به صادرات کنندگان کشمش

در این نشست، «روح‌الله خدارحمی» مدیرعامل بانک کشاورزی از پرداخت تسهیلات بدون سقف با نرخ سود ۱۴.۵ و ۱۰ درصد به کارخانه‌های فرآوری و تجار برای صادرات کشمش خبر داد.

وی با تاکید بر این‌که کشمش یکی از اقلام عمده صادرات کشور است، اظهار داشت: شرایطی فراهم شده که با استفاده از آن صادرکنندگان بتوانند به موقع کشمش تولیدی را برای جلوگیری از زیان کشاورزان از کشور خارج کنند.

خدارحمی ادامه‌داد: برای صادرات کشمش تسهیلاتی در نظر گرفته شده که از دو محل تامین خواهد شد، یکی از این محل‌ها خط اعتباری است که از صندوق توسعه ملی با منابع بانک با نرخ سود ۱۴.۵ درصد پرداخت می‌شود و دیگری، از محل پرداخت تسهیلات خط اعتباری است که توسط سازمان برنامه و بودجه تامین خواهد شد که سود نرخ این خط اعتباری ۱۰ درصد است.

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان این‌که تسهیلات پرداختی به شرکت‌ها، صادرکنندگان و کارخانه‌های فرآوری پرداخت خواهد شد، گفت: سازمان تعاون روستایی پرداخت بخشی از سود آن را تضمین کرده است و ما نیز برای پرداخت این تسهیلات، در کمترین زمان اعلام آمادگی می‌کنیم.

وی با بیان این‌که ماهیت این تسهیلات ایجاب می‌کند که پرداخت آن کوتاه‌مدت و در زمان ۹ ماه تا یک سال انجام شود، یادآور شد: این تسهیلات برای هزینه‌های جاری و سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است.

خدارحمی درخصوص این‌که افراد حقیقی و حقوقی با چه ویژگی‌هایی می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند، گفت: شناسایی افراد حقیقی و حقوقی واجد دریافت تسهیلات به کارگروه‌های استانی واگذار شده که جهاد کشاورزی و کارشناسان ما عضو آنها هستند، ضمن اینکه برای تایید صلاحیت دریافت‌کنندگان تسهیلات مستندات از آنها خواسته می‌شود که از جمله آنها سابقه صادرات و توان صادراتی است.

به گفته وی، با توجه به شناختی که کارگروه‌های استانی نسبت به متقاضیان دارند، شناسایی افراد واجد دریافت تسهیلات سخت نخواهد بود.

مدیرعامل بانک کشاورزی، میزان پرداخت تسهیلات را بدون سقف برشمرد و افزود: کارشناسان کارگروه استانی تعیین می‌کنند هر فرد چقدر می‌تواند تسهیلات دریافت کند.

امسال در مجموع تولید ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی پیش‌بینی شده که از این میزان حدود ۱۲ میلیون تن یعنی معادل ۵۰ درصد تولید محصولات سردسیری و خشک است.
تاریخ : دوشنبه ۱ دي ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی