ضرورت تفکیک بخش کسب‌ و کار از حکمراني در بخش صنعت

ضرورت تفکیک بخش کسب‌ و کار از حکمراني در بخش صنعت

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست شورای معاونان تأکید کرد:

ضرورت تفکیک بخش کسب‌ و کار از حکمراني در بخش صنعت، معدن و تجارت/ لزوم اصلاح ساختار متناسب با سازوکارها، فرآیندها و مأموریت‌ها

سید رضا فاطمی‌ امین روز چهارشنبه در نشست شوراي معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تمرکز معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه بر هماهنگی و یکپارچه‌ سازی است. از اين رو با اصلاحاتی که در سازوکارها، فرآیندها و مأموریت‌های بخش‌های مختلف درحال انجام است، این معاونت بیشتر نقش هماهنگ‌ کننده و یکپارچه سازی خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تغییر و اصلاح بخشی از ساختارهای اين وزارتخانه در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های اقتصادی دولت، آمیختگی کسب و کار با حاکمیت را یکی از آفت‌های سازوکارهای دولتی دانست و از تشکیل ستاد راهبردی شرکت‌ها و مؤسسات غیرحاکمیتی در راستای حل این موضوع خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سید رضا فاطمی‌ امین روز چهارشنبه با بيان اين مطلب در نشست شوراي معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تمرکز معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه بر هماهنگی و یکپارچه‌ سازی است. از اين رو با اصلاحاتی که در سازوکارها، فرآیندها و مأموریت‌های بخش‌های مختلف درحال انجام است، این معاونت بیشتر نقش هماهنگ‌ کننده و یکپارچه سازی خواهد داشت.

وی با اشاره به تأکیدات رئیس ‌جمهور بر توسعه تجارت، تغییر ساختار در این بخش را نیز ضروری دانست و بر داشتن اختیارات کافی سازمان توسعه تجارت در راستای تحقق اهداف و اجرای برنامه‌های مربوط به تجارت بین‌المللی تأکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به تغییر و اصلاح مأموریت‌ها در حوزه بازرگانی داخلی اين وزارتخانه نيز اشاره کرد و افزود: با توجه به این‌که تنظیم بازار در حوزه‌های تخصصی به این بخش برمی‌گردد، تمرکز معاونت بازرگانی داخلی بر نظام توزیع و از حلقه تولید تا مصرف خواهد بود.

فاطمی‌ امین با یادآوری اقدامات مطالعاتی انجام شده در حوزه بازرگانی داخلی، از نهایی شدن ۱۵ پروژه در این حوزه در روزهای آتی خبر داد.

وي در بخش دیگر این نشست با تأکید بر ضرورت تفکیک کسب و کار از حکمرانی، آمیختگی این دو را یک آفت در سازوکار دولتی توصیف و اضافه کرد: این آمیختگی موجب شده که برخی وزارتخانه‌ها هم حکمرانی و هم بنگاه‌ داری کنند که هم به ضرر بنگاه و هم بخش حاکمیت است.

بر اساس توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت، زیان انباشته ۸۰ هزار میلیارد تومانی در دو خودرو سازی بزرگ کشور نتیجه این آمیختگی است و در همین راستا ستاد راهبردی شرکت‌ها و مؤسسات غیرحاکمیتی به ریاست دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل خواهد شد و امور مربوط به مأموریت‌ حاکمیتی شرکت‌های مذکور در زیرمجموعه این ستاد قرار خواهد گرفت.

فاطمی‌ امین در پایان با تأکید بر ظرفیت بالای وزارت صنعت، معدن و تجارت، از تعامل و همدلی بین بخش‌ها و وزارتخانه‌های مختلف کشور خبر داد و ضمن قدرداني از زحمات همه معاونان و مدیران پیشین اين وزارتخانه، چرخش مدیریتی را گامی در جهت ایجاد نوآوری در حوزه مدیریت عنوان كرد.

تاريخ: 1400/06/24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی