نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل، آغاز یک حرکت بزرگ در عرصه تولید کشور

نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل، آغاز یک حرکت بزرگ در عرصه تولید کشور

نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل، آغاز یک حرکت بزرگ در عرصه تولید کشور است/ بخش علوم و تحقیقات و فنآوری با افتخار در خدمت صنعت، تولید و شکوفایی اقتصاد کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آغاز یک حرکت بزرگ در عرصه تولید و صنعت کشور است.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی صبح روز پنج‌شنبه در آيين گشايش نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان و اساتید دانشگاهی کشور بزرگوارانه درخصوص ساخت داخل نکاتی را فرمودند و از همان روز وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت و علوم، تحقيقات و فنآوري با یک توان جدید حرکت‌هایی را آغاز کردند.

وی افزود: در گام اول، همایش دانشگاه و صنعت به همت وزارت علوم برگزار شد و در گام بعدی و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمایشگاه “فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید” در دستور کار قرار گرفت که امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: همگان باید باور کنیم که “ما می‌توانیم”، خودباوری آن چیزی است که همواره در فرمایشات مؤکد امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و هست و ما باید در جهت آن حرکت کنیم.

رحماني ادامه داد: کشور ما دارای موقعیتی استراتژیک بوده و از منابع طبیعی و انسانی قابل توجهی برخورداریم.

وي تصریح کرد: اگر صنعت و تولید فعال باشد، آثارش فراگیر خواهد شد؛ راهکار اساسی حل مسائل کشورمان هم همین است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نمود اقتصاد مقاومتی و شرکت‌های دانش بنیان و حتی بهره‌وری دستگاه‌های دیگر در همین تولید و صنعت و واحدهای صنعتی است.

رحماني با اشاره به کارکرد مؤثر تولید در عملکرد سایر دستگاه‌های دولتی افزود: اگر تولید رونق بگیرد، اشتغال ایجاد می‌شود و موضوعاتی مانند مالیات و روابط کارگر و کارفرما دارای نمود بیشتری خواهد شد.

وي اضافه کرد: مردم باید احساس کنند که در جبهه جنگ اقتصادی قرار داریم و درحال مبارزه هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت يادآور شد: خوشبختانه در شرایط موجود، جوانان متخصص و توانمند پای کار آمدند و ظرفیت‌های خوبی درحال فعال شدن است، كه باید از فرصت وجود همین جوانان و توانمندی‌های آن‌ها در بخش‌های مختلف صنعتی استفاده کنیم.

رحمانی اعلام کرد: امسال یک روح جدید، انگیزه، شور و اراده جدی و جهادی در بخش تولید و صنعت مشاهده می‌کنیم که باید تقویت شود.

وی ادامه داد: صنعت برای توسعه واقعی و برای پرواز به دو بال “فنآوری” و “صادرات” نیاز دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به استقرار ۶ هزار واحد فنآور در پارک‌های علم و فنآوری کشور تصریح کرد: این ظرفیت بسیار خوبی است که باید از آن بهره لازم را ببریم.

رحماني افزود: خوشبختانه در سه ماهه اول سال ۱۳۹۸ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

وي اضافه كرد: واحدهای بزرگ در حوزه‌های فولاد، خودرو و پتروشیمی اگر فعال شوند، قطعاً بر واحدهای کوچک و پایین دست نیز تأثیر خواهند داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ضروری است نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق توليد در واحدهای بزرگ تداوم داشته باشد، در واحدهای کوچک از طریق تشکل‌ها ادامه یابد و اطلاع رسانی دقیق انجام شود.

رحمانی تصریح کرد: با انجمن‌ها و تشکل‌ها شخصاً در این خصوص صحبت کردم و کار را نیز شروع کرده‌اند تا در همین راستا انجمن‌ها، وب سایت‌های معرفی فرصت‌ها، توانمندی‌ها و نیازها را راه اندازی کنند.

وي تأکید کرد: متناسب با هر نمایشگاه تخصصی، پیوست ساخت داخل تهیه و تنظیم شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در سیاست‌های تجاری و وارداتی‌مان این برنامه را داریم که اگر کالایی به حد کافی ساخت داخل داشتیم، وارداتش را ممنوع می‌کنیم.

رحماني اعلام کرد: مجموعه‌ای را برای شناسایی کالاهای دارای امکان ساخت داخل به‌عنوان مرکز ساخت داخل راه انداخته‌ایم که به این امورات رسیدگی می‌کنیم.

وي گفت: ایدرو به رسالت خودش متناسب با شرایط روز برگشته است و در حوزه مرکز ساخت داخل که راه افتاده است، پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در صنعت فولاد بالنسبه خودکفاییم، اما برخی حوزه‌های دیگر نیازمندی داریم که باید حل شود.

رحمانی اضافه کرد: در برخی قسمت‌ها مانند برخی قطعات خودرو، ساخت داخل کاملاً حیاتی است و باید به هر نحو ممکن مشکل را حل کنیم.

وی اظهار داشت: امیدوارم این نمایشگاه تأثیر خود را داشته باشد و قطعاً مورد رضایت مقام ‌معظم رهبری و حمایت دولت خواهد بود.

تمام توان خود را برای پویایی صنایع بزرگ به‌عنوان لوکوموتیوهای اقتصاد کشور به‌کار خواهیم بست
وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری نيز در اين همايش گفت: تمام توان خود را برای پویایی صنایع بزرگ به‌عنوان لوکوموتیوهای اقتصاد کشور به‌کار خواهیم بست و با این کار، صنایع پایین دست نیز به مراتب پویاتر خواهند شد.

منصور غلامی افزود: این نمایشگاه در راستای تعمیق و گسترش همکاری‌های وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی بخش‌های بزرگی از اقتصاد کشور است.

وی اضافه كرد: باید همه حوزه‌های تولید را در تأمین نیازهای داخل و حضور در بازارهای جهانی سر و سامان دهیم و در این راستا بخش علوم و تحقیقات و فنآوری با افتخار در خدمت صنعت، تولید و شکوفایی اقتصاد کشور است.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری ادامه داد: سرمایه بزرگی به نام “معدن” در کشور داریم که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

غلامی تصریح کرد: این محدودیت‌های ایجاد شده برای کشورمان در واقع فرصت است که باید از این فرصت استفاده کرد.

وی بیان کرد: در این شرایط خاصی که بر کشور حاکم شده، باید سعی کنیم نقاط ضعف‌مان را بشناسیم و هماهنگی‌های مشترک در این زمینه لازم است.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری بیان کرد: قریب به ۴ میلیون دانشجو داریم که باید به سمت رفع دقیق نیازمندی‌های کشور سوق داده شوند.

غلامی گفت: مراکز علمی در مراکز استان‌ها و بیشتر شهرهای کشور و بیش از ۱۳ هزار کارگاه و آزمایشگاه آمادگی دارند در تمامی حوزه‌های تحقیقاتی به تولید و صنعت کمک کنند.

وی افزود: ۶ هزار واحد فنآور در پارک‌های علم و فنآوری مستقر هستند که اکثر آن‌ها بر اساس شناخت و رفع نیازهای تولید و صنعت شکل گرفته‌اند.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری اضافه کرد: بیش از ۵ هزار قرارداد را بین مراکز علمی و صنایع کشور با ۹۵۲ میلیارد تومان درحال اجرا داریم.

غلامی ادامه داد: با انتقال فنآوری‌های نوین به حوزه صنعت، می‌توانیم اشتغال جدید به‌وجود آوریم.

وی بيان كرد: تولید تجهیزات پزشکی، ربات‌های صنعتی، پلتفرم خودرو و … در راستای همکاری‌های صنعت و فنآوری و تحقیقات در دستور کار هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری يادآور شد: در دو سال گذشته تلاش دانشگاه‌ها بر آشنایی دانشجوها با نیازهای جامعه و توانمندسازی آن‌ها بوده و طرح افزایش مهارت دانشجویان منطبق با نیازهای جامعه نيز در دست اجرا مي‌باشد.

غلامی گفت: فرصت‌های مطالعاتی جدید برای دانشجویان دکترا در راستای همکاری‌های وزارت علوم و وزارت صمت در دست اجراست و تشویق اعضای هیأت علمی در این راستا انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: پایش قراردادهای ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها برای حصول ضعف‌ها و انجام حمایت‌ها را در دست اقدام داریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری افزود: مشارکت جدی مراکز علمی و فنآوری در رفع نیازهای کشور در حوزه رونق تولید و ساخت داخل را در برنامه کاری خود داریم و امکان فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیأت علمی را در این راستا پیگیری خواهیم کرد.

غلامی با اشاره به اين‌كه پایان نامه‌های دانشجویی ظرفیت خوبی برای ورود به صنعت و تجارت و تولید است، اضافه کرد: آمادگی استقرار مراکز توسعه صنایع و R&Dها را در مراکز علمی و فنآوری داریم که در جهت بهبود کسب و کار ضرورت دارد.

۲۰۰۰ نیاز صنعتی و معدنی در نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید جمع سپاری شده است
رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران گفت: دو هزار نیاز صنعتی و معدنی در نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید جمع سپاری شده است.

محمد باقر عالی افزود: این ‌نمایشگاه كه یکی از مهمترین نوآوری‌های صنعتی و علمی کشور در نیم قرن اخیر است، با مشارکت بیش از ۲۱۰ مرکز علمی و پژوهشی، سازمان، تشکل و شرکت‌های دانش بنیان برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: این نمایشگاه در ۷ گروه مختلف پاسخگوی بیش از ۲۰۰۰ نیاز جمع سپاری شده در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران ادامه داد: پنل‌های مختلف و نشست‌های B2B در این نمایشگاه برگزار خواهد شد.

در پایان اين همايش، تفاهم‌نامه چهار جانبه‌ بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی امضاء شد.

همچنین وزراي صنعت، معدن و تجارت و علوم، تحقیقات و فنآوری از نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران بازدید كردند.

پنج شنبه ٢٧ تير ١٣٩٨

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی