وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست سراسری مدیران ارشد دولت سیزدهم تأكيد كرد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست سراسری مدیران ارشد دولت سیزدهم تأكيد كرد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست سراسری مدیران ارشد دولت سیزدهم تأكيد كرد:

وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم پیشران حکمرانی هوشمند خواهد شد/ هم راستا شدن منافع کسب و‌ کارها با منافع جامعه ضرورت دارد/ مدیران مجموعه صنعت، معدن و تجارت باید از چالش‌های آینده برآوردهای لازم را داشته باشند

سید رضا فاطمی امین روز شنبه در نشست سراسری مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم که با هدف تشریح برنامه‌های این وزارتخانه برگزار شد، گفت: باید نوع نگاه ما به موضوعات مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت تغییر کند و از بنگاه داری به سمت حکمرانی و سیاستگذاری برویم تا چتر حمایتی بر سر این بخش باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: باید به‌سرعت به سمت حکمرانی هوشمند (نه بنگاه داری) پیش برویم و وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم پیشران حکمرانی هوشمند خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، سید رضا فاطمی امین روز شنبه با بیان این مطلب در نشست سراسری مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم که با هدف تشریح برنامه‌های این وزارتخانه برگزار شد، افزود: باید نوع نگاه ما به موضوعات مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت تغییر کند و از بنگاه داری به سمت حکمرانی و سیاستگذاری برویم تا چتر حمایتی بر سر این بخش باشیم.

وی به چهار موضوع برای حکمرانی بخش صنعت، معدن و تجارت اشاره و اضافه کرد: تعیین اولویت‌ها و مشخص کردن آن‌ها در زیرمجموعه‌ها، تنظیم ‌گری، تسهیل گری و نظارت چهار عامل هستند که اگر پیاده شوند، به سمت حکمرانی خواهیم رفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: درخصوص تنظیم گری باید شرایطی فراهم شود تا کسب و کارها به سمت اولویت‌ها حرکت کنند. همچنین در حوزه تسهیل گری وقتی مسیر قطعی شد، حرکت کسب و کارها به سمت اولویت‌ها تسهیل خواهد شد.

فاطمی امین تصریح کرد: تمام هنر ما باید این باشد که منافع کسب و کارها را با منافع کلان کشور هم راستا نماییم تا منافع کل جامعه تأمین شود.

وی تأکید کرد: روان سازی و تسهیل کسب و کار ها در این راستا مهم است که با اولویت گذاری باید انجام گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص این اولویت گذاری‌ها نيز اظهار داشت: به عنوان نمونه، رتبه پیچیدگی اقتصادی ما باید افزایش یابد و صادرات باید صادرات اشتغال باشد نه صادرات مواد خام، آب و سرمایه نهفته، که این یک مسیر اولویت گذاری می‌باشد.

فاطمی امین در بخش دوم سخنان خود با بیان این‌که کل امورات در سه دسته “فرآیندها” (که استمرار دارند)، “پروژه‌ها” (که خروجی دارند) و “اقدامات جاری” خلاصه می‌شود، افزود: در حد امکان فعالیت‌ها در قالب فرآیندها و پروژه‌ها ساماندهی و سازماندهی می‌شوند تا نظم مدیریتی ایجاد شود.

وی با اشاره به این‌که ۴۰ برنامه عملیاتی تدوین شده که وزیر صنعت، معدن و تجارت قبلی آن را ابلاغ کرده است و به قوت خود باقی است، اضافه كرد: این 40 برنامه با ۳۶ پروژه که در روز رأی اعتماد به مجلس ارائه شده است، هم پوشانی دارد و باید تجمیع و به نسخه نهایی تبدیل شود و هر سه ماه یک بار گزارش آن‌ها به مجلس ارائه شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برای هر پروژه یک مدیر پروژه انتخاب می‌شود تا قابل پیگیری باشد. پروژه‌ها زمان، شروع، پایان و پایش دارند که تا پایان شهریور فعال خواهند شد.

فاطمی امین همچنین درخصوص موضوع سوم‌ مباحث خود گفت: دو رویکرد “وظیفه گرا” و “فرآیند گرا” در سازماندهی فعالیت‌ها وجود دارد که ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت وظیفه گراست، اما برای محیط‌های انعطاف پذیر این رویکرد کارآیی ندارد.

وی خاطرنشان كرد: اگر به دنبال تناسب با مخاطب و پویایی هستیم، باید به سمت سازماندهی فعالیت‌ها به‌صورت فرآیند گرایی برویم. تعیین امورات مربوط به یک خدمت در یک دفتر برای ارتباط و رضایت مخاطب با استفاده از پنجره‌های واحد باید با مسئولیت همان دفتر انجام گیرد و حتی اگر موضوعی مستقیم به اختیارات یک دفتر مربوط نیست، اما همان دفتر مسئول پیگیری خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: دفاتر تخصصی با این نگاه که تمام کارهای مرتبط با خود را باید پاسخگو باشند، جلو خواهند رفت. پیش نویس ایجاد یک پنجره واحد هم تدوین خواهد شد تا مسیر شفاف شود.

فاطمی امین افزود: برنامه ریزی، اولویت گذاری، توانمند سازی، تنظیم بازار، صادرات و واردات، ستاد تسهیل و رفع موانع، تولید و دیگر امورات مربوط به یک حوزه در آن حوزه با اختیار انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در دولت سیزدهم وزارت صنعت، معدن و تجارت در حکمرانی هوشمند باید پیشرو باشد که ظرفیت‌های این مهم وجود دارد و امکان پذیر است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: به عنوان نمونه، در سامانه جامع تجارت، داده‌های فرآیندهای کسب و کار را رصد می‌کنیم، اما در این نوع نگاه، ما میدان صنعت، معدن و تجارت را مورد رصد قرار خواهیم داد.

فاطمی امین در بخش ديگر سخنان خود به موضوع “آمایش سرزمینی” اشاره کرد و گفت: اضافه شدن دو میلیون شغل و افزایش صادرات کافی نیست، بلکه آمایش سرزمینی آن‌ها نیز باید مد نظر قرار گیرد.

وی بيان كرد: برای ۴۵۰ شهرستان برنامه عملیاتی باید داشته باشیم که چالش‌ها و مشکلات آن را رصد و متناسب با آن‌ها هدف گذاری انجام و شاخص‌های پروژه‌ها در کنار شاخص‌های فرآیندها ملاک عمل واقع شود که این موضوع مشارکت همگان را می‌طلبد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: این برنامه با مشورت نمایندگان مجلس جلو خواهد رفت؛ چرا كه نمایندگان دغدغه حوزه‌های انتخابیه خود را دارند و ما به‌عنوان نمایندگان مردم به آن‌ها نگاه می‌کنیم.

فاطمی امین تأکید کرد: همسو شدن انرژی ما با نمایندگان در این راستا انجام می‌گیرد و محور کارها می‌شود و هر سه ماه یک بار پایش و گزارش خواهد شد.

وی خاطرنشان كرد: همسو شدن انرژی و متعاقب آن، توزیع عادلانه منابع و ثروت‌ها ‏در این مسیر اتفاق خواهد افتاد و کشور برای آینده ریل گذاری خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت محور پنجم سخنان خود را موضوع پایش عنوان کرد و اظهار داشت: چهار محور اصلی و شاخص داریم؛ پروژه‌ها، فرآیندها، آمایش سرزمینی و سایر اقدامات که برای برخی پایش به‌صورت سه ماه یک بار و برای برخی ديگر ماهانه، فصلی و سالانه انجام خواهد شد و تمام سعی خود را خواهم داشت تا در تمام جلسات پایش شرکت كنم.

فاطمی امین افزود: دفاتر تخصصی، ستاد وزارت و سازمان‌های استاني به‌صورت مداوم و ‌منظم پایش خواهند شد و موضوع پایش برای من بسیار مهم خواهد بود.

وی اضافه کرد: پایش گذشته نگر و آینده نگر داریم و مدیران مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید از چالش‌های چند ماه آینده برآوردهای لازم را داشته باشند. انشاء الله پایش را از مهر با قدرت شروع خواهیم کرد و در دو یا سه ماه آینده تکمیل خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: گزارش وضعیت کنونی بخش صنعت، معدن و تجارت تدوین و به رئیس جمهور ارسال می‌شود.

فاطمی امین همچنین با بیان این‌که باید برای تحقق چشم‌ انداز ۱۴۰۴ تلاش کنیم، گفت: تحقق این برنامه راهبردی امکان پذیر است. ما می‌توانیم و ظرفیت‌های لازم را هم داریم؛ اگر نیت خود را خالص کنیم، خدا هم کمک می‌کند.

وی افزود: وضعیت موجود ناراحت کننده است که باید همگان با تمام تلاش برای عبور از این وضعیت و ارتقاء شاخص‌ها به‌خصوص معیشت مردم تلاش کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: مسئولیت ما بسیار سنگین است؛ چرا كه وزارت صنعت، معدن و تجارت مهمترین وزارتخانه به لحاظ اشتغال، تولید، توسعه و معیشت مردم است، و آگاهانه این مسئولیت را قبول کرده و به این وزارتخانه آمده‌ام.

در این نشست، برنامه‌های تقديمي وزیر صنعت، معدن و تجارت به مجلس شوراي اسلامي تبيين شد و پس از آن، مدیران ارشد، مسئولان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها به بیان مهمترین دغدغه‌ها و ديدگاه‌هاي خود در حوزه‌های مختلف پرداختند.

تاريخ: 1400/06/06

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی