پیگیری زمینه‌های گسترش همکاری‌های‌ تجاری و صنعتی با کشورهای آمریکای لاتین/ اعلام آمادگی ایران و کوبا برای تعمیق روابط اقتصادی با تکیه بر ظرفیت‌های صنایع کوچک و متوسط

پیگیری زمینه‌های گسترش همکاری‌های‌ تجاری و صنعتی با کشورهای آمریکای لاتین/ اعلام آمادگی ایران و کوبا برای تعمیق روابط اقتصادی با تکیه بر ظرفیت‌های صنایع کوچک و متوسط

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران  “فرشاد مقیمی” که به عنوان نماینده “عباس علی آبادی” وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان و در پی دعوت معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه گذاری کوبا برای حضور در سی و نهمین نمایشگاه بین المللی هاوانا (FIHAV 2023) به کوبا سفر کرده است، در راستای اجرایی‌کردن سیاست دولت سیزدهم برای گسترش همکاری‌های تجاری و صنعتی با کشورهای آمریکای لاتین با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.

در این راستا، روز سه شنبه شانزدهم آبان ماه معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران  با “کاپری ساز” معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی کوبا دیدار اختصاصی داشت و در این دیدار نحوه همکاری در خصوص مبادلات تجاری در زمینه صنایع کوچک و متوسط مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین مسائل مربوط به مجموعه شرکت‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه هاوانا که در فرایند عقد قرارداد با طرف‌های کوبایی خود دچار موانعی شده بودند مطرح شد که معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی کوبا قول مساعد برای رفع این موانع و تسهیل فعالیت‌های شرکت‌های ایرانی داده اند.

معاون نخست وزیر کوبا در ادامه از غرفه‌های ایران در نمایشگاه بین المللی هاوانا کوبا بازدید به عمل آورد و از کارکنان خود فردی را برای پیگیری ویژه مسایل شرکت‌های ایرانی معرفی کرد.

معاون وزیر صمت کشورمان همچنین با معاون وزیر صنایع و رییس شرکت فولاد و صنعت خه میس، نیز دیدار و گفتگو داشت.

معاون وزیر صمت کشورمان در این دیدار، بر اعلام آمادگی برای همکاری در حوزه ماشین آلات کشاورزی، خبر داد و افزود:  آمادگی داریم طرف کوبایی نیازهای خود در حوزه فولاد را اعلام کند تا ما در تامین مواد اولیه و واسطه کمک کنیم.

مقیمی، با بیان اینکه در زمینه نوسازی و بازسازی صنایع نیز آمادگی همکاری داریم، اضافه کرد: سطح بالای همکاری در سطح رییس‌جمهور دو کشور زمینه را برای همکاری‌های اقتصادی در سطوح گسترده فراهم کرده است.

وی همچنین از شرکت‌های کوبایی برای حضور در ایران و نشست تخصصی با همتایان خود دعوت کرد و ادامه داد:  می‌توانیم قطعات یدکی ماشین آلات کشاورزی را برای شرکت‌های کوبایی تامین کنیم و در زمینه صنایع کوچک نیز می‌توانیم حلقه‌های مفقوده صنایع کوبا را تکمیل نمائیم.

معاون وزیر صنایع کوبا نیز در این دیدار با بیان اینکه در حوزه تولید تجهیزات کشاورزی و ماشین آلات مرتبط فعال شده‌ایم، گفت: در زمینه قطعات یدکی ماشین آلات کشاورزی به دلیل مشکلات مالی و فرسودگی ماشین آلات، ظرفیت نصب شده بالایی بلا استفاده مانده است. بر اساس نیازسنجی انجام شده از طراحی تا خدمات پس از فروش ماشین‌آلات را در کوبا انجام می‌دهیم.

“گونزالس”، در ادامه این دیدار با بیان اینکه منابع آبی، نیکل، و ظرفیت‌هایی داریم که نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم، گفت: در حوزه تبادل دانش و تجربه نیز می‌توانیم از ظرفیت ایران استفاده نمائیم. یک هیات تجاری به ایران اعزام می‌کنیم تا با توانمندی‌های ایران به خصوص در حوزه صنایع کوچک و متوسط بیشتر آشنا شویم. همچنین می‌توانیم به عنوان هاب منطقه عمل کنیم و در آمریکای لاتین صادرات محصولات واحدهای تولیدی شما را داشته باشیم.

گفتنی است، با توجه به دعوت معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه گذاری کوبا از “عباس علی آبادی” وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان برای حضور در سی و نهمین نمایشگاه بین المللی هاوانا کوبا(FIHAV 2023)، “فرشاد مقیمی” معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به عنوان نماینده وزیر در این نمایشگاه حضور یافت.

وی، به همراه”احمد جوانمردی” مدیر توسعه بازار و امور بین الملل سازمان از پاویون رسمی جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه بازدید به عمل آورد و ضمن معرفی مهمترین توانمندی‌های صنایع و شرکت‌های کوچک و متوسط کشورمان(SME (زمینه ارتقای مراودات تجاری ایران با دیگر کشورها را فراهم کرد.

در راستای اجرایی‌کردن سیاست دولت سیزدهم برای گسترش همکاری‌های تجاری و صنعتی با کشورهای آمریکای لاتین و پیرو توافقات انجام شده در سفر اخیر رئیس جمهور به این منطقه، پاویون رسمی جمهوری اسلامی ایران در سی و نهمین نمایشگاه بین المللی هاوانا از تاریخ 15 تا 20 آبان سال جاری در حال برگزاری است.

1402/08/17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی