۳۵۲ واحد توليدي راکد از ابتدای امسال احیاء شد

۳۵۲ واحد توليدي راکد از ابتدای امسال احیاء شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرگزاري ایرنا اعلام كرد:

۳۵۲ واحد توليدي راکد از ابتدای امسال احیاء شد/ احیاء و بازفعال سازی واحدهای راکد یکی از مهمترین سیاست‌های دولت سیزدهم است/ تخصيص یک‌ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای راه‌ اندازی مجدد واحدهای راکد یا افزایش ظرفیت واحدهای نیمه‌ فعال

علی رسولیان در گفت‌وگو با خبرگزاري ایرنا با اشاره به گذشت یک سال از فعالیت دولت سیزدهم اظهار داشت: احیاء و بازسازی واحدهای راکد یکی از مهمترین سیاست‌های دولت سیزدهم است و شخص رئیس‌ جمهور به‌ویژه در سفرهای استانی پیگیر آن است.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از احیاء و راه‌ اندازی مجدد ۳۵۲ واحد توليدي راکد و غیرفعال در داخل یا خارج از شهرک‌های صنعتی از ابتدای امسال تا کنون خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان در گفت‌وگو با خبرگزاري ایرنا با اشاره به گذشت یک سال از فعالیت دولت سیزدهم اظهار داشت: احیاء و بازفعال سازی واحدهای راکد یکی از مهمترین سیاست‌های دولت سیزدهم است و شخص رئیس‌ جمهور به‌ویژه در سفرهای استانی پیگیر آن است.

وي افزود: بررسی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر بخش‌ها نشان می‌دهد كه یکی از بهترین شیوه‌ها برای ایجاد شغل و ارزش‌ افزوده در كشور، استفاده از ظرفیت‌های معطل مانده است که از زیرساخت‌های آب، برق، گاز، ماشین‌ آلات، تجهیزات و … برخوردارند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد:‌ البته برخی از همین واحدها، گرچه از امکانات، سازه‌ها، ابنیه و زیرساخت‌های خدماتی خوبی برخوردارند، اما نیازمند تعویض ماشین‌ آلات یا دستگاه‌ها، تغییر محصولات و تولیدات و … هستند.

رسولیان با اشاره به عارضه‌ یابی مشکلات برای بازگشت به تولید این واحدها ادامه داد:‌ عملیات احیاء در دولت سیزدهم با شیوه‌های جدیدی در دستور کار قرار دارد که در پایان سال ۱۴۰۰ با نتایج خوبی نیز همراه شد، به‌طوری که شاهد احیاء بیش از دو هزار واحد در داخل و خارج شهرک‌های صنعتی بودیم.

وی يادآور شد: عملیات احیاء واحدها امسال نیز در دو بخش درحال پیگیری است که در بخش نخست، احیاء دو هزار واحد کاملاً راکد و بخش دوم، بازگشت به فعالیت واحدهایی است که با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بيان كرد: در بخش دوم، فقط در داخل شهرک‌های صنعتی، احیاء سه‌ هزار و ۳۰۰ واحد زير ظرفيت که قابلیت ارتقاء داشته باشند در سال جاری در دستور کار است.

رسولیان توضيح داد: در همین راستا، به دستور معاون اول رئیس‌ جمهور، “نهضت احیاء” نیز شکل گرفته است که شامل راه‌ اندازی واحدهای راکد و نیمه‌ فعال بخش‌های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و … است.

وي اعلام كرد: در حوزه صنعت، از ابتدای امسال تا کنون ۳۵۲ واحد راکد احیاء شد که شامل ۳۱۲ واحد در داخل شهرک‌های صنعتی و ۴۰ واحد در بیرون از شهرک‌هاست.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به استفاده از ظرفیت بانک‌ها در این مسیر گفت: طی تفاهم‌ نامه‌ای با بانک ملی، تا کنون یک‌ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از سوی این بانک همراه با منابع اين سازمان برای راه‌ اندازی مجدد واحدهای راکد یا افزایش ظرفیت واحدهای نیمه‌ فعال تخصیص یافت.

رسوليان افزود: در این راستا همچنین از منابع تأمین مالی زنجیره‌ای و تبصره (۱۸) قانون بودجه نیز استفاده می‌شود.

وی اضافه كرد:‌ مطابق آمارها، از ۳۵۲ واحد یاد شده، هشت درصد با اخذ تسهیلات، ۱۴ درصد از طریق تأمین مواد اولیه، ۱۳ درصد از طریق رفع مشکلات بازاریابی و ۹ درصد نیز از طریق تولید محصولات جدید احیاء شدند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: همچنین تلاش شده تا واحدهای راکد و نیمه‌ فعال را به بنگاه‌های توانمند و دارای بازار خوب که امکان توسعه برای‌شان فراهم است وصل کنیم که در این راستا ۲۰ درصد از این واحدها از طریق واگذاری به مالکان جدید و ۱۱ درصد از طریق مشارکت با سرمایه‌ گذاران جدید و صاحب توانمندی، احیاء شدند.

رسولیان يادآور شد: در بررسی‌های انجام شده و عارضه‌ یابی کلینیکی مشخص شد ۱۰ درصد واحدها به دلایل مختلف اصلاً علاقه‌ای به احیاء یا افزایش ظرفیت تولید ندارند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۹ شهرک و ۳۳۸ ناحیه صنعتی و پنج منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، ۸۴ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، دو مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۹۹ هزار و ۱۴۳ قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از ۴۹ هزار و ۵۲۹ واحد صنعتی و سه هزار و ۲۴۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۸۷ هزار و ۷۵ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

 

تاريخ: 1401/05/28

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی