گسترش برنامه‌های توسعه صنعتی و فناوری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور

گسترش برنامه‌های توسعه صنعتی و فناوری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور

در دیدار معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور عنوان شد:

گسترش برنامه‌های توسعه صنعتی و فناوری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور/ بهره برداری از 6 شهرک فناوری و ایجاد 10 مرکز نوآوری ذیل برنامه توسعه خوشه‌های کسب و کار/ شناسايي 1500 واحد مستعد دانش بنیان شدن در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور

در دیدار معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، برنامه‌های توسعه صنعتی و فناوری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مورد بررسی قرار گرفت و بر توسعه همکاری‌هاي في‌مابين تأكيد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، راه اندازی شهرک‌های فناوری، ایجاد کلینیک‌های تخصصي در مراکز خدمات فناوری و کسب و کار، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، ایجاد مراکز نوآوری و مبادله فناوری و فن بازارهای منطقه‌ای در کنار توسعه خوشه‌های کسب و کار و نظام مبادلات پیمانکاری فرعی از اهم مواردی بود که در این نشست به‌عنوان مهمترین ظرفیت‌های مشترک دو طرف برای ارتقاء همکاری‌ها مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که چارچوب مناسبی برای توسعه همکاری‌های في‌مابين تدوین شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این ديدار با اشاره به بهره برداری از 6 شهرک فناوری توسط سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، اظهار داشت: ۱۳۵ واحد فناور در این شهرک‌ها مستقر شده‌اند و ۲۰۵ مشاور تخصصي نيز با آن‌ها همكاري مي‌كنند.

علي رسوليان افزود: ۲۹ کلینیک کسب و کار با ۱۴۰۰ مشاور عضو و ۳ هزار و 699 خدمت ارائه شده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور راه اندازی شده است.

وي همچنين با اشاره به بهره برداري از ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور اضافه کرد: ۵۷۳ مشاور با اشتغالي بالغ بر یک هزار نفر در اين مراكز مستقر هستند و در شش ماهه نخست سال جاري ۶۵۶ هزار و 274 میلیارد ریال قرارداد خدمات مشاوره با واحدهاي صنعتي و توليدي منعقد کرده‌اند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود بر حمايت از شرکت‌های دانش بنیان در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور تأكيد كرد و ادامه داد: هم اکنون ۷ هزار شرکت‌ دانش بنیان در سراسر کشور وجود دارد. همچنين یک هزار و ۵٠٠ شرکت مستعد دانش بنيان شدن در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور شناسايي شده كه از اين تعداد حدود ۶٠٠ شرکت دانش بنيان شده است.

رسوليان یادآور شد: راهبري فن بازارهاي منطقه‌ای در 18 استان كشور نيز توسط سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران انجام مي‌شود كه از اين طريق تا كنون ۱۷۷۱ نیاز فناورانه شناسایی و ۴۵۶ نیاز فناورانه رفع شده است.

وي به برنامه توسعه خوشه‌های کسب و کار نيز اشاره كرد و گفت: ۵۰۵ خوشه صنعتي در كشور شناسایی شده، ۳۱ پروژه توسعه خوشه‌ای درحال اجراست و ۱۲۲ پروژه توسعه خوشه‌ای نیز خاتمه یافته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین توضيح داد: 10 مرکز نوآوری ذیل برنامه توسعه خوشه‌های کسب و کار ایجاد شده است که این مراکز در اقصي نقاط کشور و در قالب رشته صنعت‌‌های تخصصی درحال فعاليت هستند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور نيز در اين ديدار اظهار داشت: شهرک‌ها و نواحی صنعتی ظرفيت بسيار مناسبي براي استقرار شركت‌هاي توانمند نوآور و فناور هستند و با حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان بايد زمينه استقرار هرچه بيشتر آن‌ها را در اين مناطق فراهم آورد.

روح ‌الله دهقانی فیروزآبادی افزود: خوشه‌های صنعتي از خلق ایده تا مدیریت صادرات را می‌توانند انجام دهند و برنامه توسعه خوشه‌اي با توجه به آمايش صنعتي، اقدام مناسبي از سوي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران بوده است.

وی اضافه کرد: در زمينه هايي از جمله حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، مبادله فناوری، فن بازارهای منطقه‌ای و توسعه خوشه‌های کسب و کار مبتني بر فناوري و نوآوري، آمادگي گسترش همكاري‌ها را داريم تا به توسعه فناوري و دانش بنيان شدن صنعت كمك كنيم.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 509 شهرک و 340 ناحیه صنعتی و 5 منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، 85 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 6 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 100 هزار و 58 قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از 49 هزار و 882 واحد صنعتی و سه هزار و 270 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 998 هزار و 595 نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.
تاريخ: 1401/10/13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

کانون تبلیغاتی گلدیس تبریز، مجری بانک اطلاعاتی و نقشه گرافیکی شهرک های صنعتی